Product Details
Welcome to Every Pet Market!
Additional information
| Weight | 0.395 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 14 × 6 cm |
| Brand Name | NONE |
| Is Batteries Included | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Commodity Quality Certification | ce |
| Voltage | 20V-50V |
| High-concerned chemical | None |
| Material | Alloy, ceramic |
| Size | 18.5×4.5cm |
| Number of nozzles | 3 – 4 pcs |
| Item Type | hair trimmer |
| Length adjustment method | Change of nozzles |
| Battery Charging Time | more than 2 hours |
| Battery Life | over 90 minutes |
| Power type | Mains and battery operation |
| Function | Electric length adjustment, wet haircut, dry haircut, Washing knives under water, Fast Charging, Charging indication |
| Maximum cutting length | 11 – 20 mm |
| Purpose | For the head |
| Motor | vibratory |
| Blade Material | Other |
| Minimum cutting length | 0.5 – 1 mm |
| Materials | alloy, ceramic |
| Shell process | Electroplating |
| Power supply method | USB charging version |
| Motor type | brushless motor |
| features 1 | Precise trimming, precise control of hair length |
| features 2 | Safe ceramic blade, not easy to get stuck or hot, sharper with use |
| features 3 | Five adjustable gears, rotate to adjust the length of hair retention, and lock the length of hair retention to 0.8-2.0mm. |
| features 4 | Strong power, 10W high-power motor, long service life, not easy to heat up |
| features 5 | Long lasting battery life, battery charging time of 2-3 hours, battery life of 1-3 hours (inclusive) |
| features 6 | Silent design, working noise within 50 decibels |
| features 7 | Convenient cleaning, detachable blade, removes residual broken hair |
| features 8 | Diverse options available |
| features 9 | Visible battery level, built-in display screen for real-time monitoring of battery life and monitoring of machine endurance status |
| Choice | yes |










Reviews